Muzea diabetu

Diabetes museum München

Soukromé muzeum rodiny Neumannovy, které založil Werner Neumann. O diabetes se začal zajímat ve chvíli, kdy mladší z jeho dvou dcer, Anja, onemocněla v necelých dvou letech diabetem. V roce 2000 navštívil s celou rodinou Bantingovo Muzeum v Londýně/Ontariu, aby na vlastní oči viděli Plamen naděje (Flame of Hope). Ten zapálila v roce 1989 královna matka. Hoří, aby ochraňoval všech 250 milionů diabetiků po celém světě. Následně v roce 2001 se Werner Neumann začal sám o historii léčby diabetu (zejména u dětí) zajímat a pro toto téma se nadchl. Materiálu postupně přibývalo. Dnes je Anja mladá dáma užívající si plně života. Muzeum diabetu zabírá dva pokoje domu.

Muzeum je možné navštívit po předchozí dohodě. Vstup je zdarma. Max. 5 osob. Nachází se v západní části Mnichova.

munchen

Banting house a plamen naděje

Je známý také jako „rodné místo inzulinu“. Nachází se v kanadském městě London v Ontáriu. V Bantingově domě se 31. října 1920 ve dvě hodiny ráno probudil doktor Frederick Banting s nápadem, který vedl k objevu inzulinu. Od roku 1984 funguje dům jako muzeum, které je věnované životu Fredericka Bantinga a příběhu objevu inzulinu. Byl vyhlášený národním historickým místem. Jsou zde shromážděny archivní materiály, artefakty spojené s přímo s osobou lékaře nebo s jeho objevy, včetně repliky Nobelovy ceny. V zahradě domu hoří Plamen naděje, který 7. července 1989 zapálila královna Alžběta, matka nynější britské královny. Symbolizuje naději, že jednoho dne se podaří definitivní lék na cukrovku najít. V tu chvíli bude plamen uhašen. Návštěvní dny: úterý – sobota od 12 do 16 hodin. Platí se vstupné.

Munchen museum

Deutches diabetes museum

Německé muzeum diabetu najdete od roku 2010 v prostorách zimní zahrady Diabetického centra v Bad Lauterbergu. Nabízí komplexní přehled o výzkumu, vývoji a léčbě onemocnění diabetes mellitus. Najdete zde vzácné historické dokumenty i zařízení. Přístupné je denně od 9 do 16 hodin. Výstava, která se neustále rozšiřuje, je přístupná i na internetu protřednictvím stránek www.deutsches-diabetes-museum.de/virtuelles-museum/einfuehrung

The National museum of American history

Tematickou sbírku nazvanou Insulina a diabetes management najdete také v Národním muzeu americké historie v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. Na jejím počátku, v roce 1923, bylo několik fotografií a vzorků dokumentujících výrobu inzulinu ze slinivky břišní. V současné době je Smithsonianova sbírka artefaktů spojených s cukrovkou mnohem rozsáhlejší. Důraz je kladen na nástroje a technologie spojené s léčbou diabetu a také přístroje, které diabetici používají každodenně. Zajímavé fotografie ze sbírky najdete také na webových stránkách muzea. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 17:30 hodin.

american_history